zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Po stopách hvězd – Jan Tříska

Jan Tříska

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Jan Tříska je neobyčejným zjevem českého filmu a divadla. Jako jeden z mála českých herců prožil kariéru na prknech divadla i před filmovou kamerou jak v rodné zemi, tak v emigraci, ve Spojených státech. Jeho herectví se vyznačuje velkým prožitkem, kázní, soustředěním. Ve filmu zazářil zejména jako učitel Igor Hnízdo ve Svěrákově Obecné škole, kterým se navždy zapsal do Zlatého fondu české kinematografie. Jan Tříska je herec, kterého nezastavila ani železná opona. Vysloužil si přezdívku český Marlon Brando.

Talentovaný mladík chtěl být původně tanečníkem, ale rozmluvil mu to sám Karel Höger, který náhodou vyslechl jeho recitaci. Jan Tříska vystudoval herectví na pražské DAMU (1955–1959) a podobně jako kdysi Ladislav Pešek se stal historicky nejmladším členem činohry Národního divadla (1959–66). Zde došlo k zásadnímu setkání s osobností Otomara Krejči, režiséra, který na prknech první scény začal uplatňovat netradiční cesty za "novým divadlem". Netrvalo dlouho a Otomaru Krejčovi a Janu Třískovi začalo být sevření Národního divadla těsné. Následoval proto logický krok - založení vlastního divadla - Divadla Za branou...
Mladého a pohledného herce s výrazným hlasem a uhrančivým pohledem si záhy všiml i český film. Ale role, které mu zpočátku nabízel, byly poznamenány dobou a i určitou škatulkou. Stal se představitelem mladých floutků a rozhněvaných mladých mužů. A to jak před filmovou, tak i před televizní kamerou. Pro televizní tvorbu se stal i vyhledávaným "pohádkovým" hercem. Dodnes je připomínána například první televizní inscenace Popelka. Na větší role si musel počkat až do druhé poloviny šedesátých let. První zásadní role přišla s filmem Lidé z maringotek. Film měl velký úspěch a Jan Tříska se konečně zapsal jako herec určený pro velké filmové role. Toho využili i tvůrci připravovaného legendárního televizního seriálu Záhada hlavolamu. Přestože role "Široka" v celém seriálu vystupuje v hrůzostrašné masce, pro Jana Třísku se tato role, stejně jako pro další herce, stala dodnes připomínanou.
V roce 1977 emigroval do USA. S emigrací se popral s urputností sobě vlastní. Zvládl jazyk, ze kterého uměl pouze šest slov, přijal mentalitu a pracovní návyky amerického divadelního a filmového světa. A stal se jedním z mnoha herců, kteří budují svoji kariéru ve tvrdém konkurenčním prostředí. Jan Tříska se za oceánem nestal hvězdou, jakou byl u nás, ale podařilo se mu to, co snad žádnému českému herci v emigraci. Dostával role jak na divadle tak ve filmu. Pravidelně vystupuje v amerických filmech a televizích.
Po pádu totality se začal opět objevovat v českých filmech (Obecná škola, Řád, Želary, Horem pádem…). Do českého divadla se vrátil po 27 letech v roce 2002, kdy dostal nabídku nastudovat Krále Leara pro Letní Shakespearovské slavnosti.
Ve svém pracovním tempu nepolevil. Jan Tříska klame tělem a energie, kterou kolem sebe rozdává a pracovní tempo, které nasazuje, ho staví spíše do role čerstvého čtyřicátníka. Trvale žije v Los Angeles.
Vysílání: 12.4., 15.40 hod., ČT1; Opakování: 12.4., ČT1.

6.4.2013 11:04:34 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 45 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Články v rubrice - Z éteru

Jan Potměšil: nikdy bych neměnil

Jan Potměšil

Jan Potměšil: nikdy bych neměnil
Příběh herce Jana Potměšila, který za své revoluční angažmá v roce 1989 za ...celý článek


Divadelní tipy 45. týden

Miloš Kopecký

Komici na jedničku - Miloš Kopecký
Petr Nárožný a jeho hosté vzpomínají na kariéru výjimečného českého herc ...celý článek


Divadelní tipy 46. týden

Hubert Krejčí - Smrt divadlu!

Komici na jedničku - Jiří Sovák
Petr Nárožný vzpomíná na skvělého herce, mistra ironie a suchého humoru Jiř ...celý článek



Časopis 45 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Slovník děl slovenské literatury po roce 1989

Slovník děl slovenské literatury po roce 1989

Srdečně vás zveme na prezentaci nového souborného díla věnovaného dějinám slovenské literatury s názvem Slovní celý článek

další články...