zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 20. týden

Jitka Molavcová a Jiří Suchý (Árie měsíce)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

13. komnata Kuby Ryby
Hudebník, skladatel, textař, zakladatel nejznámější punk-popové skupiny Rybičky 48, bojoval s panickými atakami, depresemi, a dvakrát též s nezhoubným nádorem lymfatických cest. Musel dokonce podstoupit dvě operace. Jeho příběhem provází Petra Křížková. Režie M. Oddfish Nešlehová. Kuba Ryba ve svých 18 letech založil s kamarády v Kutné Hoře skupinu Rybičky 48. Start kapely na hudební scéně byl doslova raketový a jeho život byl jeden velký mejdan. V pětadvaceti letech mu ale narostl na krku nezhoubný nádor – lymfangiom. Po jeho operaci pokračoval v životní jízdě s drogami, cigaretami i alkoholem. To se neobešlo bez následků. Kuba věří, že právě to odstartovalo jeho psychické problémy: Kapela šlapala, nabídky se jen hrnuly, ale on se utápěl v panických atakách. A v 35 letech musel navíc bojovat s recidivou lymfangiomu a podstoupil druhou operaci, i s rizikem, že nebude moci mluvit ani zpívat. Zákrok se naštěstí zdařil a Kuba se mohl vrátit na pódia. Pít téměř přestal, s drogami skončil, začal se více starat o své zdraví. Jeho dlouholetý životní styl si ovšem vybral ještě jednu daň: těsně po vyprodané O2 Aréně se u Kuby objevily velké deprese. Znovu navštěvoval terapie. Nakonec po poradě s psycholožkou odjel do Peru a absolvoval rituál ayahuasky. Dnes přiznává, že mu pomohla kombinace západní medicíny s vystoupením z komfortní zóny. Ale tím, co ho drží nejvíc, je jeho rodina.
Vysílání: 15.5., 21.35 hod., ČT1
Opakování: 21.5., ČT1

Od folkloru k rokenrolu
Oldřich Kaiser, Jiří Lábus a Jiří Korn, který v těchto dnech slaví své 75. narozeniny, uvádějí hudebně-zábavný pořad z cyklu Možná přijde i kouzelník (1987). Účinkují: J. Hanušová, L. Semelka, J. Čejka, N. Urbánková, L. Filipová, P. Janů, K. Zich a další. Připravili F. Polák a P. Vantuch. Tento díl dnes již legendárního hudebně zábavného pořadu Možná přijde i kouzelník se, jak název napovídá, tematicky obrací k hudebním žánrům folkloru a rokenrolu. Na pódiu se vystřídá celá řada hudebních osobností, za některé můžeme zmínit Lenku Filipovou nebo Naďu Urbánkovou, ale i moderátoři Oldřich Kaiser a Jiří Korn projeví své nepřehlédnutelné hudební vlohy. Pořad se neobejde bez výrazných hudebních hostů – skupiny Boney M, která diváky nepochybně překvapí. A nikdy nevíte – možná přijde i kouzelník.
Vysílání: 16.5., 11.00 hod., ČT1

Hudební cestopis slavných skladatelů: Georg Friedrich Händel (2/8)
Saský barokní skladatel, zpěvoherně vyškolený v Itálii a sklízející pak půlstoletou slávu v Anglii. Režie Peter J. Beveridge. Poté co se Georg Friedrich Händel narodil a hudebně vyškolil v jižní části Saska, ve městě Halle u Friedricha Zachowa, vydal se na dlouhou pouť pozdně barokní Evropou. Nejdříve se usadil v Hamburku jako hudebník operního divadla na Husím trhu. Jako mladý zapálený nadšenec odešel do Itálie, kde sklízel první výrazné úspěchy s operou Agrippina během benátského karnevalu. Pak se usadil na čtyřicet let v Londýně, kde sklízel slávu operního a oratorního skladatele. Jeho Mesiáš je jedním z nesmrtelných mistrovských kusů, které zde vytvořil. Světová premiéra se uskutečnila v Dublinu. V této epizodě Hudebního cestopisu uslyšíte z něho obsáhlé výňatky. Přednáší je smíšený sbor, sólisté a orchestr v zaplněném koncertním sále Sydneyské opery, provedení řídí Brett Weymark. K dalším slavným Händlovým dílům patří opery Rinaldo, Orlando furioso, Ariodante a Xerxes nebo oratoria Esther, Izrael v Egyptě, Samson, Semele a Juda Makabejský.
Vysílání: 13.5., 22.40 hod., ČT art
Opakování: 15.5., ČT art., 17.5., ČT art

Na plovárně s Lou Fanánkem Hagenem
Rozhovor Marka Ebena s textařem, skladatelem, zpěvákem a frontmanem skupiny Tři sestry. Režie J. Hojtaš. Lou Fanánek Hagen, vlastním jménem František Moravec, se narodil 18. června 1966 v Praze. Po gymnáziu vystudoval stavební fakultu ČVUT a získal inženýrský titul. Zároveň studoval také žurnalistiku na Univerzitě Karlově. Nejznámější je asi díky svému působení ve skupině Tři sestry, které trvá již od roku 1985. Po roce 1989 ale skládal písně i pro Těžkej Pokondr a psal texty pro řadu českých interpretů – například Karla Gotta, Věru Špinarovou, Lucii Bílou, Ilonu Csákovou, Maxim Turbulenc či Hanu Zagorovou. Později spolupracoval na libretu muzikálu Kleopatra, poté spolupracoval i na několika muzikálech Michala Davida, Bohouše Josefa nebo Karla Svobody. Jeho texty jsou známé také z písní, které zpívali Šmoulové. Po smrti Františka Sahuly Fanánek také příležitostně působil v kapele Synové výčepu, kterou po svém odchodu ze Tří sester v roce 1991 Sahula založil.
Vysílání: 15.5., 21.15 hod., ČT art
Opakování: 19.5., ČT2

Ikony Kamila Střihavky
Bratři Matěj a Jan Homolovi ze skupiny Wohnout hosty v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české scény, které se nesmazatelně zapsaly do historie (2023). Režie M. Levek. Kapela Wohout má dva protagonisty, bratry. Jan Homola ukazuje domácí studio, kde točí demáče a zároveň je to jeho ateliér, kde digitálně maluje. Začínal punkem. Hraje na kytaru, ale cvičí i na housle. Cestou přes les navštívíme Matěje, který zase rád vyřezává ze dřeva, chystá první výstavu. Tři roky dělal punkového kadeřníka, protože nikdo neuměl česat číro. Pořád rád jezdí na skatu. Klip Svaz českých bohémů má u nás nejvíc shlédnutí na internetu. Oba jsou výhradními autory hudby i textů v kapele, ale fungují při tvorbě s ostatními kolektivně. Přes 25 let hrají ve Wohnoutu ve stejném složení. A na koncertu z Brna na závěr zazní Pedro se vrací.
Vysílání: 17.5., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 18.5., ČT art., 21.5., ČT art

Příběhy rockových písní: Alice Cooper
Velké hity a kontroverzní pódiová vystoupení vynesly amerického rockera mezi hudební legendy. Americký hudební cyklus. Alice Cooper je mezi fanoušky vyhlášený převratnými a provokativními výstupy během koncertů. I proto je americký rocker, původním jménem Vincent Damon Furnier, považován za průkopníka shock rocku. Sebelepší show ale nemůže fungovat bez velkých hitů. Cooperovi nejbližší spolupracovníci a přátelé v dokumentu přiblíží vznik jeho tří nejslavnějších skladeb – od nepsané školní hymny „School's Out“, přes překvapivou „Welcome to My Nightmare“ až po píseň „Poison“, která po období plném závislosti vrátila zpěváka zpět na výsluní.
Vysílání: 17.5., 22.50 hod., ČT art
Opakování: 21.5., ČT art., 23.5., ČT art

Grandsupertingltangl (13/14) - Stejně voní žluté květy šafránu
Jiří Suchý uvádí cyklus z dějin české písničky (1970). Na počátky taneční hudby 50. let minulého století vzpomíná textař a dramaturg Vladimír Dvořák. Kamera J. Pipka. Scénář a režie I. Soeldner. Vzpomínkami na počátky tzv. taneční hudby v padesátých letech minulého století nás provede textař, dramaturg, scenárista a tvůrce řady televizních pořadů – Vladimír Dvořák (*14. 5. 1925 – †28. 12. 1999). Připomeneme si parodii na filmové limonády a dobové operetky, poválečný film Pytlákova schovanka. Pro tehdejší dobu byly typické budovatelské, masové a sovětské písně, v pořadu jsou zastoupeny ukázkou z filmu Zítra se bude tančit všude. Do podobné kategorie patří píseň Ten umí to a ten zas tohle z filmu Císařův pekař. Dozvíme se, proč ve filmu Hudba z Marsu V. Dvořák řekl pouze jednu větu. Písní Kristínka si připomeneme první rozhlasový muzikál Sto dukátů za Juana, který V. Dvořák se skladatelem Z. Petrem vytvořili. První významnou akcí pro propagaci populární hudby u nás se stala hudební soutěž Hledáme písničku pro všední den, jejíž koncerty v Lucerně i jinde uváděl, neboli konferoval právě V. Dvořák. V této soutěži poprvé zazářily pěvecké talenty, například Karel Gott. Jeho hit Úterý tento díl cyklu zakončí.
Vysílání: 19.5., 20.15 hod., ČT art

Jiří Suchý: Árie měsíce
Jiří Suchý uvádí z plovoucí scény na hladině Vltavy výběr semaforských písniček (2021). Na koncertě v rámci festivalu Prague Sounds s ním vystupují Jitka Molavcová, tanečnice a Orchestr Divadla Semafor. Kamera F. Havelka. Režie A. Rezek. „Plavu si ani nevím jak, vždyť nemám prsa, nemám znak...” zpívá si měsíc ve hře z pásma Zuzana je zase sama doma z roku 1961 na text Jiřího Suchého a hudbu Jiřího Šlitra ústy Waldemara Matušky v písni nazvané Árie měsíce. Ve stejnojmenném festivalovém programu zazněla v interpretaci žijícího klasika Jiřího Suchého nejen tato píseň, ale i Labutí píseň, Mississippi, Modrý tričko a další – nejen vodou inspirované – písně dvojice S & Š a divadla Semafor. Stejně jako v případě památného Recitálu Jiřího Suchého, vytvořeného festivalem Struny podzimu pro pražské Rudolfinum v roce 2019, je i koncert na říční scéně na Vltavě ušit na míru prostředí a doplněn o scénické ztvárnění vybraných písní, jehož se režijně chopili vedle Jiřího Suchého také Michal Caban a Marek Vrabec. Koncert se konal v roce 2021 v rámci festivalu Prague Sounds – Struny podzimu.
Vysílání: 19.5., 20.45 hod., ČT art

6.5.2024 15:04:41 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Pop-rockové pódium

Helmutova stříkačka

Helmutova stříkačka
Comebackový koncert brněnské legendární kapely u příležitosti jejího 40. výročí z klubu ...celý článek


Petr Hapka – 80 let

Petr Hapka

Televizní písničky a songy Petra Hapky
Štěstí je krásná věc, Dívám se, dívám, Rozvod a další slavné hity a ...celý článek


Hudební tipy 21. týden

Barry White

Let The Music Play, příběh Barryho Whitea
Komplikovaný životní příběh amerického skladatele a zpěváka s nez ...celý článek



Časopis 20 - sekce

DIVADLO

Hostina dravců: když jde o život

Hostina dravců (Slovácké divadlo)

Slovácké divadlo Uherské Hradiště uvádí novou inscenaci HOSTINA DRAVCŮ autorů Vahé Katcha a Juliena Sibre. V č celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Zemřel Vlastimil Harapes

Vlastimil Harapes

Po těžké nemoci zemřel emeritní sólista a bývalý umělecký šéf Baletu Národního divadla Vlastimil Harapes (*24. celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Velkolepá válečná freska

Příliš vzdálený most

Příliš vzdálený most
Velkolepá rekonstrukce útoku spojeneckých výsadkářů za 2. světové války v rámci operac celý článek

další články...