Víra tipy 37. týden
autor: Česká televize
zvětšit obrázekKřesťanský magazín
Náboženství a ekonomika. Křesťanské symboly se objevují na platidlech od nepaměti. O tom, jak se prolíná ekonomie a finančnictví s náboženstvím více v dalším díle magazínu z Prahy. Režie J. Vávra. Ve spolupráci s odborníky z České národní banky a z Národního muzea se podíváme, nakolik se náboženské motivy propisovaly na naše platidla i do ražby pamětních mincí. Je zřejmé, že ikonografie českých platidel se už od svých počátků odkazovala na identifikaci panovníka s oficiálním náboženstvím, tedy s křesťanstvím. Na mincích se tak často vyskytoval obraz kříže, stylizovaná chrámová průčelí nebo vyobrazení zemských patronů, zejména sv. Václava.
Ale náboženské prvky se objevovaly i v novodobé historii. Z bankovek lze připomenout 5 000 Kč z roku 1944, která nesla obraz sv. Václava, dnes již neplatnou 50 Kč z roku 1993 se sv. Anežkou Českou v působivém ztvárnění od Oldřicha Kulhánka. Z nerealizovaných návrhů je také možné zmínit Kulhánkovu desetikorunu z roku 1970, na níž byl vyobrazen sv. Jakub Starší z oltáře ve slovenské Levoči. Z českých oběžných mincí se náboženské motivy objevují na dvacetikoruně a na desetikoruně.
Nejen tyto zajímavosti, ale také širší kontext toho, jak se propojovala v dějinách ekonomie s náboženstvím, přináší ve svém publicistickém magazínu Jan Vávra.
Vysílání: 15.9., 12.40 hod., ČT2
Opakování: 17.9., ČT2., 19.9., ČT2
Cesty víry: Ženy u oltáře
Čtveřice žen, které spojuje touha po kněžství. Kandidátka na rabínku, starokatolická diakonka, adventistická kazatelka a farářka Církve československé husitské – jak ve svých tradicích prožívají své kněžství? (2023). Režie M. Petřík. Maminka je evangelická farářka, tatínek je ženatý katolický kněz, Noemi si nakonec našla místo u starokatolíků. Také Františka pochází z farářské rodiny, její tatínek byl dokonce biskupem. Sama zkoušela různé církve, ale nejlépe se nakonec cítí ve své "rodné" Církvi československé husitské. Soňa pochází naopak ze zcela nevěřícího prostředí. Cestu k víře i k adventistům si našla až jako dospívající. Lena se k judaismu dostala především díky důkladnému studiu. Dnes sama přednáší tento obor na univerzitě a zároveň se v Německu připravuje na službu rabínky. Čtyři ženy, čtyři odlišné příběhy, ale stejná touha vykonávat službu v náboženské komunitě. Jak se do této činnosti propisuje jejich ženství a nakolik náboženství ovlivňuje jejich soukromí?
Vysílání: 15.9., 13.10 hod., ČT2
Opakování: 16.9., ČT2., 17.9., ČT2
TIP!
Časopis 41 - rubriky
Články v rubrice - Noc kostelů/ Víra
Víra tipy 41. týden
Historie.cs: Fritigil, první „naše“ křesťanka
Podíl Cyrila a Metoděje na rozšíření křesťanství ...celý článek
Film o osudech prvních křesťanů ve starověkém Římě
Quo vadis?
Výpravná adaptace historického románu Henryka Sienkiewicze o osudech prvních křesťanů ve starově ...celý článek
Víra tipy 42. týden
V novém světle: Znovuzrozené kostely
Jak církev pomáhá. S Hanou Scharffovou za příběhy lidí, kteří pomáhají ...celý článek
Časopis 41 - sekce
DIVADLO
Vítězové Cen Thálie 2024
Na prknech Národního divadla v Praze si umělci a umělkyně činohry, opery, muzikálu a tance převzali Thálie. Tr celý článek
HUDBA
Lenka Konvičková se odvázala v novém singlu
Zpěvačka a skladatelka Lenka Konvičková, která vystupuje pod uměleckým jménem KETTIE, vydává svůj nový singl a celý článek
OPERA/ TANEC
Sir Simon Rattle diriguje české a terezínské autory
Sir Simon Rattle diriguje české a terezínské autory
Mezzosopranistka Magdalena Kožená zpívá Večerní písně A celý článek