zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Jan Svěrák 60

Po strništi bos

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se musí nastěhovat na venkov k početnému příbuzenstvu, kde víc než pevnou rukou vládne sveřepý dědeček. Koprodukční snímek ČT uvádíme k výročí 60. narozenin Jana Svěráka (2017). Hrají: A. Grec, T. Voříšková, O. Vetchý, O. Kaiser, P. Špalková, H. Čermák, J. Tříska, V. Pavlíková, Z. Svěrák, L. Loubalová a další. Scénář J. a Z. Svěrákovi. Kamera V. Smutný. Režie J. Svěrák. Snímek svým dějem předchází filmu Obecná škola. Zatímco tehdy hrál hlavu rodiny, svého vlastního otce, Zdeněk Svěrák, nyní je to Ondřej Vetchý.
„Táta byl veselý, silný kuřák, milovník anekdot,“ vzpomíná Zdeněk Svěrák. „Nebyl tak poddajný, jako jsem byl já v Obecné škole a jako to drží Ondra Vetchý.“ Příběh filmu vychází ze stejnojmenné povídkové knihy Zdeňka Svěráka a je leporelem válečných vzpomínek viděných očima dítěte. Vypráví o bunkru za hřbitovní zdí, o tatínkově chování holubů podle odborných příruček, o podvázaných nohavicích plných cukru, babiččině svérázném podnikání, nádrži s leteckým benzinem, ukradeném vysavači, ale hlavně o zapovězeném strýcovi Vlkovi, který malého Edu doslova přitahuje jako magnet. Snímek se natáčel ve Slavonicích na rozhraní jižních Čech, Moravy a Dolního Rakouska. Jan Tříska, představitel legendárního učitele Hnízda z Obecné školy, si tentokrát zahrál sveřepého dědečka, Zdeněk Svěrák naopak pana učitele a s maličkou roličkou odbojáře na sebe myslel i samotný režisér filmu Jan Svěrák. Snímek získal tři České lvy.
Vysílání: 04.2., 22.05 hod., ČT1

Ropáci
Kultovní sci-fi film režiséra Jana Svěráka, který v těchto dnech oslavil 60. narozeniny, byl za mystifikační pojetí apelující na stagnující ekologické myšlení oceněn studentským Oscarem (1988). Jana Svěráka (*6. 2. 1965) známe především jako režiséra dlouhometrážních filmů Obecná škola (nominace na Oscara za cizojazyčný film), Akumulátor 1, Jízda, Kolja (Oscar za nejlepší cizojazyčný film) nebo Tmavomodrý svět. Hraný dokument Ropáci režisér natočil v roce 1988 jako absolventský snímek na katedře dokumentárního filmu pražské FAMU. Sugestivní vyprávění pojednává o fiktivní vědecké výpravě za neznámým živočichem, ropákem, jehož existence odporuje veškerým zásadám normálního života ve zdravé přírodě. Závažný ekologický problém je zde podán zcela naruby; příběh je přitom líčen tak věrohodně, že mystifikace je takřka dokonalá. Pro tyto mimořádné kvality byl film vyznamenán kromě jiných cen na světových festivalech i studentským Oscarem.
Vysílání: 08.2., 09.25 hod., ČT2

27.1.2025 11:01:12 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 28 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Literární tipy 28. týden

Osuduplné č. p. 100

Tchajwanská čítanka: Liglav Awu
Portrét přední autorky z tchajwanského kmene Paiwan. Režie H. Honcoop. Cykl ...celý článek


Výtvarné tipy 28. týden

Jack Butler Yeats: ten, který maloval Irsko

Skvost města světel: příběhy pařížské radnice
Jak vznikal a co v sobě skrývá méně povědomý skvost architekt ...celý článek


Filmové tipy 28. týden

Hugh Grant (Jak na věc)

Slavnostní zakončení MFF Karlovy Vary 2025
Marek Eben provází závěrečným slavnostním předáváním cen vítězům ...celý článek


Hvězdy plátna: Swayze, Weaverová, O'Toole

Já, Patrick Swayze

Já, Patrick Swayze
Neobyčejný život plný umění, dřiny a bolesti. Americký dokument. Patrick Swayze popletl ...celý článek


Nicolas Cage v roli vyvrhela ve filmu Joe

Nicolas Cage a Tye Sheridan  (Joe)

Joe
Drsný příběh o přátelství. Nicolas Cage v roli vyvrhela, který se řídí vlastními instinkty, a po jeho b ...celý článek



Časopis 28 - sekce

DIVADLO

Divadelní tipy 28. týden

Jan Vodňanský

Komici na jedničku - Hugo Haas
Petr Nárožný opět otevírá dveře do Muzea komiků, aby zde společně s diváky o celý článek

další články...