zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Literární tipy 6. týden

V zámku a podzámčí

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

V zámku a podzámčí
Jana Brejchová a Martin Růžek v televizním filmu o lidském porozumění a lásce. Podle povídky Boženy Němcové (1981). Dále hrají: P. Haničinec, J. Satoranský, V. Freimanová, L. Havelková, M. Mikuláš, S. Budínová, O. Sklenčka, L. Pešek, J. Hlaváčová, L. Mrkvička, L. Geprtová, D. Kolářová, B. Bezouška, J. Pleskot a další. Scénář O. Zelenka. Kamera A. Barla. Režie L. Ráža. Snímek uvádíme u příležitosti 205. výročí narození Boženy Němcové, které si v těchto dnech připomínáme. Novela velké české spisovatelky Boženy Němcové se před lety stala předlohou k barvitému filmovému vyprávění, k příběhu jedné nešťastné, bezdětné kněžny, jejího milujícího muže i strašlivou nemocí ohrožených chudých vesničanů, kterým nakonec pomoc shora přišla. Víra v dobrého člověka totiž pro autorku i televizní tvůrce patří k hlavním motivům prostupujícím toto dílo. K působivosti dobové fresky přispěla režie Ludvíka Ráži a neméně Jana Brejchová a Martin Růžek v hlavních rolích, ale i řada dalších herců – Petr Haničinec v postavě pokrokového doktora Kiliána, Slávka Budínová ztělesňující proradnou komornou, Daniela Kolářová jako chudá matka Karásková nebo Jana Hlaváčová a Ladislav Mrkvička coby dobrosrdečný manželský pár krejčího a jeho ženy.
Vysílání: 09.2., 15.45 hod., ČT1
Opakování: 10.2., ČT1

Cesta za kapitánem Janem aneb Eskymo
Dokumentaristé se vydali po stopách našeho krajana, legendárního cestovatele, dobrodruha a poutavého vypravěče Eskymo Welzla (1996). Scénář a režie D. Sís. Nevymyslel si ho ani Karel Čapek, ani pánové Golombek s Valentou. Samorost s neuvěřitelnými osudy Jan Eskymo Welzl se skutečně narodil v Zábřehu na Moravě. Nicméně více než třicet let svého života prožil na zlatém severu – stavěl transsibiřskou magistrálu, působil jako lovec kožešin, obchodník i smírčí soudce. Dokonce se prý stal náčelníkem kmene Inuitů a přežil ztroskotání lodi. Poté, co po krátkém návratu z divočiny svými neuvěřitelnými příběhy okouzlil Československo a autory knižního zpracování prožitých dobrodružství, jeho poslední cesta vedla do legendárního sídla kanadských zlatokopů Dawson City. Zde je možné navštívit místo jeho věčného odpočinku. Dokumentární expedice bratří Sísů a jejich imaginárních vědeckých spolupracovníků po stopách osobnosti dodnes opředené mnoha mýty se uskutečnila na několika kontinentech a je jen malou splátkou dluhu vůči našemu krajanovi, jehož význam nebyl zcela doceněn.
Vysílání: 04.2., 00.50 hod., ČT2
Opakování: 06.2., ČT2

Muž Přítomnosti Ferdinand Peroutka
Na nejuznávanějšího představitele české žurnalistiky 20. století a břitkého kritika totalitních režimů, který se narodil před 130 lety, vzpomínají přátelé a pamětníci (1990). Scénář a režie J. Protiva. Ferdinand Peroutka (1895–1978) byl český spisovatel, dramatik a publicista. Je považován za nejvýznamnějšího představitele české demokratické žurnalistiky. Je autorem díla Budování státu, pojednávajícího o vzniku a prvních letech Československa. Ve dvacátých letech 20. století byl redaktorem časopisu Tribuna, později šéfredaktor revue Přítomnost. Od roku 1924 do 1939 působil také jako politický komentátor Lidových novin. Patřil do okruhu tzv. Pátečníků. V letech 1939–1945 byl vězněn v koncentračních táborech Dachau a Buchenwald. Po válce se stal šéfredaktorem Svobodných novin (pod tímto názvem vycházely předválečné Lidové noviny) a týdeníku Dnešek. V roce 1948 pro zásadní nesouhlas s komunismem odešel Ferdinand Peroutka natrvalo do exilu. Krátce pobýval v Anglii a v roce 1950 se odstěhoval do USA. Bydlel v New Yorku a v letech 1951–61 byl ředitelem československého vysílání Svobodné Evropy, s níž spolupracoval i později. Zemřel v roce 1978 v New Yorku a jeho urna s popelem byla v roce 1991 převezena do Prahy a uložena na Vyšehradském hřbitově. U příležitosti 100. výročí jeho narození byla zřízena Cena Ferdinanda Peroutky, která je jedním z nejvýznamnějších ocenění pro české novináře. Pásmo věnované této výjimečné osobnosti naší žurnalistiky a boje proti totalitarismu zahrnuje vzpomínky pamětníků a jeho blízkých, Peroutkovy myšlenky a názory jsou ztvárněny formou inscenovaných rozmluv v hereckém ztvárnění.
Vysílání: 05.2., 12.00 hod., ČT2

Toulky s Ladislavem Smoljakem
Po stopách šumavského spisovatele Karla Klostermanna (2008). Režie A. Vomáčka. Ladislav Smoljak se vydává do podmanivé krajiny Pošumaví, aby připomněl místa spjatá s působením spisovatele, jehož dílo je s tímto nespoutaným koutem naší země neodmyslitelně spjato. Karel Klostermann, syn rakouského lékaře, vyrůstal v Sušici a v Žichovicích pod hradem Rabí a studentská léta strávil na významných gymnáziích v Klatovech a především v Písku. Většinu života sice strávil jako učitel v Plzni, ale na samém jeho sklonku se opět vrátil do svého milovaného kraje a naposledy vydechl na zámku ve Štěkni u Strakonic. Ve svých povídkách a románech Pošumaví zachytil v podobě, kterou dvacáté století vzalo – jako svět hlubokých lesů a samot, který byl ztělesněním těsné souvislosti mezi člověkem a nevyzpytatelnou přírodou. Kromě opěvování jihočeské krajiny však jeho činnost měla i obrozenecký rozměr, který vycházel z života na národnostním rozhraní. Na rozdíl od mnohých proto podporoval rozvoj českého živlu ne na úkor německého, ale s vidinou spolupráce a vzájemného porozumění.
Vysílání: 05.2., 00.30 hod., ČT art
Opakování: 07.2., ČT art., 11.2., ČT art

27.1.2025 10:01:51 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 27 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Dokument Osudové ženy Karla III.

Osudové ženy Karla III.

Osudové ženy Karla III.
Nebyla to jen Diana a Camilla aneb současný král Spojeného království si partnerku ...celý článek


Literární tipy 27. týden

Strejda Čtvrtek

Tchajwanská čítanka: Li Ang
Portrét přední tchajwanské feministické spisovatelky. Režie H. Honcoop. Cyklus ...celý článek


Berlín Alexanderplatz filmová adaptace románu

Berlín Alexanderplatz

Berlín Alexanderplatz
Touha být dobrým člověkem umí být provázena zlými skutky. Nejnovější filmová adaptace ...celý článek


Výtvarné tipy 27. týden

Arcimboldo: portrét odvážlivce

Památky Indie: Hinduistické chrámy na jihu
Pokračování naučného cestopisného cyklu Svědkové času profesora ...celý článek


Dokument o Večerníčku

Večerníček - Dobrý večer v každém čase

Dobrý večer v každém čase
Dokument připomínající zapomenuté dějiny a přetrvávající význam Večerníčku, který ...celý článek


Filmové tipy 27. týden

Iveta

Iveta (1/8)
Je drzá, upřímná a na nic si nehraje. Pozor, kráska z Trebišova přichází! Slovenský komediální ...celý článek


Příběhy hvězd - Banderas a Almodóvar

Pedro Almodóvar a Antonio Banderas

Antonio Banderas a Pedro Almodóvar - dokonalá dvojka
Mistr a jeho múza aneb dvojportrét umělců, kteří se na ...celý článek


Harrison Ford a Helen Mirrenová ve westernovém seriálu

Helen Mirrenová a Harrison Ford (1923)

1923 (1/8)
Braňte se, nebo zemřete. Příběh o původu ranče Yellowstone pokračuje. Osud rodiny Duttonových v ...celý článek



Časopis 27 - sekce

DIVADLO

Divadelní tipy 27. týden

Viktor Preiss (Život je kabaret)

Úsměvy Světlany Nálepkové
Jaromír Hanzlík přivítá herečku a zpěvačku, která zítra oslaví 65. narozeniny (20 celý článek

další články...