Výtvarné tipy 6. týden

autor: Česká televize
zvětšit obrázekTajemství britských královských paláců (5/8)
Dějiny královské rodiny prostřednictvím unikátních archivních záběrů a vzpomínek ze všech hlavních palácových sídel. Britský dokumentární cyklus. Paláce britské monarchie vytvářejí obraz luxusu, bohatství a moci. Jsou však také pracovním prostředím krále i ostatních členů rodiny. Tento dokumentární cyklus nám trochu poodhalí dění za pozlacenými branami. Královský komorník nám poví, jak se náhodou dostal k tanci s královnou. Interiérový designér hvězd nám prozradí, co našel v zásuvkách Buckinghamského paláce. A královský čalouník vysvětluje, proč byste měli být vždy opatrní, když vám někdo v paláci nabízí čaj. Historici zase přinesou hrůzyplné historky o tom, co se dělo v palácích za starých časů.
Vysílání: 04.2., 09.25 hod., ČT2
Opakování: 07.2., ČT2., 10.2., ČT2
Leonardo: Muž, který zachránil vědu
Byl autorem nejznámějšího portrétu světa i opravdovým renesančním člověkem, jenž posunul úroveň vědy v mnoha oborech, jež tou dobou ještě neměly ani vlastní názvy. Koprodukční dokumentární film. Leonardo da Vinci byl opravdovým vědcem. Jeho složité geometrické konstrukce ukazují perfektní znalost optiky a geometrie. Zachovalo se jen 15 děl, avšak také více než 6 tisíc stran vědeckých poznámek a skic, napsaných tajným písmem, které lze přečíst jen pomocí zrcadla. Posunul vědu na poli anatomie, techniky, optiky, urbanismu, zeměpisu. Domníváme se, že dychtil po tomto konkrétním vědeckém poznání, aby obohatil svoji uměleckou, filozofickou a poetickou stránku. Po jeho smrti v roce 1519 byly však jeho poznámky a nákresy zapomenuty a většina jeho vynálezů nebyla až do 19. století publikována.
Vysílání: 05.2., 11.05 hod., ČT2
Opakování: 06.2., ČT2., 07.2., ČT2
Zázrak zvaný gotika
S Václavem Cílkem na hranici mezi bájemi, historií a minulostí (2014). Režie K. Kopš. Pojďte s námi do hlubin dávnověku. Do doby starých bájí, pověstí a mýtů i do doby bohů, kteří dali jména dnům našeho kalendáře. Cesta nebude jednoduchá, musíme překročit hranice desítky států i tří kontinentů. Přeplout několik moří, abychom se pokusili oddělit zrníčka pravdy od romantických nánosů, které přikryly skutečné události našeho kontinentu – Evropy. Kde se vzala gotika? Jak to, že z románských tlustých zdí a neohrabaných půlkulatých okýnek najednou, úplně nečekaně povstaly chrámy do nebes, štíhlé, vzdušné, zázračné? Kde vzali architekti a stavitelé během několika desítek let znalosti a plány na něco tak odlišného? Nikde není vidět a není k nalezení přechod, vývoj. Je to najednou, naráz. Nikdo nezkoušel malý chrámek, nejdřív jednoduchý. Ne, hned ty vrcholné stavby. Jak je to možné? Není doklad o nepovedené, zřícené stavbě. Nemá náhodou pravdu tajemná pověst? Říká, že když v roce 1099 křižáci dobyli Jeruzalém, byl do Evropy vyslán tajemný nález, doprovázený významnými rytíři. Archa vítězná. Prý obsahovala znalosti starověku, návody, vzorce i rovnice. Během padesáti let vyrostlo ve Francii dvanáct nejvýznamnějších katedrál. V době, kdy základním měřidlem byl provaz s vyznačením lokte. Katedrály stavěla tajemná bratrstva řemeslníků. Všechny ty katedrály stojí na místech pohanských svatyní. U všech byl labyrint, bludiště, snad ukazující k těm pohanským základům. Ke stavbě se používalo lešení, které skrývá stejná technická řešení jako starořecké válečnické stroje. Kde je hranice mýtů?
Vysílání: 05.2., 18.55 hod., ČT2
Opakování: 07.2., ČT2., 08.2., ČT2
Osud jménem Tugendhat
Příběh rodiny osvícených investorů, slavné vily architekta Miese van der Rohe a jejího znovuzrození po dvouleté památkové obnově (2012). Režie R. Chudoba. Brněnská vila manželů Grety a Fritze Tugendhatových z let 1929–1930, navržená architektem Ludwigem Miesem van der Rohe, byla jako jediná památka moderní architektury v České republice zapsána před více než 20 lety na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. V letech 2010–2012 prošla vila Tugendhat i s přilehlou zahradou památkovou obnovou, při níž byla uvedena do autentické podoby z roku 1930. Dokumentární film s hranými scénami režiséra Rudolfa Chudoby sleduje osudy slavného domu ve třech liniích. První je příběhem rodiny vzdělaných a zámožných stavebníků, který kopíruje historické drama 20. století. Druhý příběh se týká samotné vily, jejího autora a dobové umělecké atmosféry. Třetí realistická linie pozoruje důslednou a detailní památkovou obnovu, díky níž získal tento architektonický klenot znovu svůj původní lesk.
Vysílání: 07.2., 12.15 hod., ČT2
Nové objevy v Pompejích
Antické letovisko ležící v samém srdci Neapolského zálivu je jedinečným archeologickým nalezištěm vydávajícím každoročně další a další svědectví o vrcholné éře Římské říše. Koprodukční dokument. V roce 79 našeho letopočtu postihla jižní Itálii přírodní katastrofa. Několik staletí dřímající sopka Vesuv se náhle probudila. Během několika hodin zahalila antické město Pompeje ležící na jeho úpatí oblaka sopečného popela a úlomků magmatu. Většině z přibližně 10 až 15 tisíc obyvatel se podařilo uprchnout, na 3 tisíce lidí ale uvázlo v pekelné peci a spolu s městem zmizelo pod několikametrovým příkrovem popela, jenž Pompeje zakonzervoval na dlouhých 1600 let. Od prvních vykopávek v 18. století bylo prozkoumáno 1435 budov, z toho 515 soukromých domů, a také ostatky zhruba 1150 obětí soptícího vulkánu. Archeologické práce však probíhají nadále a nedávno učinili badatelé výjimečné objevy i za hranicemi archeologického parku, v římské vile Civita Giuliana.
Vysílání: 08.2., 12.45 hod., ČT2
Opakování: 11.2., ČT2., 13.2., ČT2
Botticelli
Průlomové renesanční dílo jednoho z nejvýznamnějších malířů konce 15. století, dvorního umělce Medicejských, který je mj. autorem ikonického obrazu Zrození Venuše. Německý dokument. Přezdívku Botticelli prý převzal po svém bratrovi, ve skutečnosti se jmenoval Alessandro di Mariano Filipepi. Vyučil se zlatníkem a již ve třinácti letech získal potřebnou zručnost. Od šestnácti let byl svěřen do péče v té době nejslavnějšího florentského malíře, Filippa Lippiho a již jako pětadvacetiletý otevřel vlastní dílnu na florentské Via della Porcellana. Botticelli byl původně řemeslný umělec a kariéra malíře pro něj znamenala závratný vzestup. Jak dnes rezonuje Botticelliho renesanční dílo, nakolik je máme v povědomí a čím inspiruje současné tvůrce?
Vysílání: 03.2., 22.20 hod., ČT art
Opakování: 05.2., ČT art., 07.2., ČT art
Na plovárně s Leošem Válkou
Rozhovor Marka Ebena s podnikatelem, manažerem a kurátorem umění. Režie J. Hojtaš. Leoš Válka se narodil 30. října 1953 v Praze. Vyučil se v Československých automobilových opravnách. V polovině 70. let se začal živit jako horolezec. Roku 1981 emigroval z totalitního Československa a v utečeneckém táboře v Traiskirchenu pokračoval ve své horolezecké profesi. V létě 1982 získal povolení k pobytu v Austrálii, kde založil firmu specializující se na výškové práce s využitím horolezecké techniky. Roku 1996 se natrvalo vrátil do Prahy, kde pokračoval v podnikání v oblasti stavebnictví a interiérového designu. Jeho celoživotním zájmem je architektura a současné umění. Se svým obchodním partnerem Robertem Aafjesem inicioval a posléze s finanční pomocí dalších partnerů zrealizoval projekt výstavby největší soukromé výstavní instituce v ČR – Centra současného umění DOX, která se otevřela veřejnosti v říjnu 2008. Dnes v Centru DOX působí jako ředitel a předseda představenstva. V roce 2011 mu na základě nominace panem Václavem Havlem byla udělena Cena Ministerstva kultury ČR za dlouhodobý přínos a zásluhy v oblasti výtvarného umění. Od roku 2017 je nositelem titulu Mecenáš české kultury.
Vysílání: 05.2., 21.25 hod., ČT art
Opakování: 10.2., ČT2
TIP!
Časopis 12 - rubriky
Články v rubrice - Z éteru
Filmové tipy 12. týden

Láska je láska
Eliška Balzerová a Petr Nárožný v divácky úspěšném komediálním filmu o lidech, kteří přes ne ...celý článek
Reportáž psaná na benzínce

Reportáž psaná na benzínce
Reportérka týdeníku Respekt Ivana Svobodová se snaží popsat a pochopit českou de ...celý článek
Filmové tipy 13. týden

Jesse Owens
Dvaadvacetiletý Jesse Owens na olympijských hrách v Berlíně v roce 1936 získal čtyři zlaté meda ...celý článek
Dokument Jasmína vrací úder

Jasmína vrací úder
Jak se má žena zachovat a co má říci, když ji někde někdo obtěžuje? Jak vůbec poznat, že ...celý článek
Matt Dillon jako závislák a dealer

Flákač
Drogový démon se svou bandou shání další dávku přímo u zdroje, vykrádají totiž okolní lékárny. Matt ...celý článek
Velikáni filmu... Jack Nicholson

Jako nepoddajný plevel
Jack Nicholson, Meryl Streepová a Tom Waits jako věčně opilí bezdomovci, vrávorající ...celý článek
Příběhy filmových legend – Martin a Keaton

Dean Martin, král frajerů
Portrét slavného zpěváka, herce a televizního baviče. Americký dokument. Cesta ch ...celý článek
Literární tipy 12. týden

Na plovárně s Petrem Vášou
Rozhovor Marka Ebena s literátem, skladatelem, výtvarníkem, zpěvákem a pedagogem ...celý článek
Výtvarné tipy 13. týden

Svědkové času II: Památky Angkoru (1/2)
Výprava po hinduistických pamětihodnostech starých Khmérů ve středn ...celý článek
Výtvarné tipy 12. týden

Úchvatný palác ve Fontainebleau
Obrovský zámek v hloubi bujného lesa zažil všechny francouzské krále. Byl s ...celý článek
Rumunský film Neznámý

Neznámý
Cesta plná touhy a dluhů až na samé dno. Rumunský film natočený v česko-lotyšské koprodukci (2020). ...celý článek
Časopis 12 - sekce
DIVADLO
Divadelní a taneční Bazaar Festival

Tělo v rukou systému, umění jako prostor pro vzpouru. Divadelní a taneční Bazaar Festival otevírá nepohodlné o celý článek
HUDBA
Hudební tipy 12. týden

Zlatá lýra: Finále (10/10)
Poutavě vyprávěný příběh slavného hudebního festivalu, který milovali hudebníci celý článek
OPERA/ TANEC
Martin Glaser byl zvolen prezidentem asociace Opera Europa

Na probíhající konferenci profesního sdružení Opera Europa byli ve španělské Barceloně zvoleni noví členové je celý článek