zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 12. týden

Úchvatný palác ve Fontainebleau

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Úchvatný palác ve Fontainebleau
Obrovský zámek v hloubi bujného lesa zažil všechny francouzské krále. Byl svědkem nejslavnějších událostí dějin, královských rozbrojů, nekonečné rivality i tajných milostných pletek. Francouzský dokument. Zámek ve Fontainebleau skrývá největší díla renesance, baroka a empíru. Začal se budovat ve středověku, pět století před zámkem ve Versailles, a během více než osmi set let byl několikrát přebudován a rozšířen. Dnes je to kolosální památka s 1500 pokoji. Od té nejskromnější komnaty až po největší královský sál byl každý prostor zámku dějištěm nejslavnějších událostí francouzských dějin. Během francouzské revoluce a následné vlády teroru se však stal symbolem království, na něž chtěli lidé navždy zapomenout. Navzdory velkému nebezpečí se mladý architekt Charles Percier postavil bezhlavému plenění a rozhodl se nakreslit každou místnost ohroženého zámku, aby uchoval jeho památku pro případ, že se mu palác a jeho nenahraditelné kulturní bohatství nepodaří ubránit před revolučním tribunálem.
Vysílání: 17.3., 14.50 hod., ČT2
Opakování: 20.3., ČT2

Ztracené poklady Egypta II.: Záhady egyptské Sfingy
Je stejně tajemná jako slavná. Prozkoumejte minulost jedné z nejslavnějších soch světa. Britský dokumentární cyklus. Pod pískem egyptské pouštní krajiny se skrývá tajemství starověké civilizace. Štábu britských dokumentaristů se dostalo možnosti, aby po celou sezónu vykopávek sledoval přímo v první linii práci archeologů. Tentokrát budou egyptologové luštit záhadu Velké sfingy, nejznámější sochy světa. Čí tvář tato postava se lvím tělem a lidskou hlavou vlastně zobrazovala? Nechal ji vytesat věhlasný faraon Chufu nebo jeho syn Rachef? Dále se pokusíme na základě četných nálezů osvětlit fenomén mumifikace krokodýlů a dalších zvířat.
Vysílání: 19.3., 18.10 hod., ČT2
Opakování: 25.3., ČT2

100 dní ve Versailles (5/6)
Výpravný šestidílný cyklus o veškerém dění v zákulisí jedné ze stěžejních francouzských kulturních památek představí místa, kam se běžný návštěvník nikdy nepodívá. Francouzský dokumentární cyklus. Poblíž Malého Trianonu, v místech, kde se před námi rozkládá versailleská francouzská zahrada, se nachází nenápadný vstup do skutečně výjimečného místa. V roce 1780 si zde královna Marie Antoinetta objednala výstavbu divadelního sálu, určeného jen jí a jejím přátelům. Aby unikla svazující etiketě dvora, trávila čas na divadelních prknech. Spolu s přáteli a rodinou ráda zkoušela moderní divadelní kusy a vystupovala v komediích. Divadlo, které je pro veřejnost běžně uzavřené, zůstalo dodnes téměř nedotčené. Pouze dvakrát měsíčně, pro malou skupinu návštěvníků, předvádí kurátor na svou dobu natolik pokročilou jevištní techniku, že ještě po 240 letech dokonale funguje. Pozoruhodná je zdejší potemnělá atmosféra, nejsou zde žádné velké lustry a jeviště je třikrát tak velké jako hlediště. To proto, že se tu nekonala představení pro publikum, Marie Antoinetta a dvořané hráli pouze pro vlastní potěšení. Královnino divadlo je málo známým pokladem, který je potřeba uchovat jako kulturní dědictví. Další zdejší poklad se ovšem nabízí očím návštěvníků již 350 let – jsou to versailleské fontány a vodotrysky, jež byly koncipovány Ludvíkem XIV. Na tradici zahradních slavností, které král pořádal od roku 1664, navazují dnešní „Velké vodní hry“, kdy jedinečné světelné a vodní představení versailleských vodotrysků doprovází moderní elektronická hudba.
Vysílání: 23.3., 06.10 hod., ČT2
Opakování: 25.3., ČT2., 27.3., ČT2

Krajinou soch: Sochy Radomíra Dvořáka (5/6)
Výtvarník, jehož doménou je žula, představuje svoji tvorbu, která je přirozeně propojená s jeho milovaným Posázavím. Dokumentární série, ve které se moderátor Robert Nebřenský vydává za nejatraktivnějšími objekty současného českého sochařství ve veřejném prostoru. Režie P. Ulrich. Žulových lomů je v Posázaví hned několik, možná proto se tu sochař usadil a nalezl zde celoživotní uplatnění jako sochař a kameník. Kolem Lipnice nad Sázavou zanechal pozoruhodné dílo. A právě do tohoto kraje se za ním ve svém červeném kabrioletu vypravil moderátor Robert Nebřenský. Společně nahlédnou také do života a tvorby Jaroslava Haška a setkají se i s jeho vnukem. Radomír Dvořák je absolventem pedagogické fakulty Univerzity v Hradci Králové v oboru výtvarná výchova a grafika. Jeho nejslavnějším dílem je Národní památník odposlechu v Lipnici nad Sázavou, který každoročně navštíví tisíce návštěvníků. Mezi jeho další ceněná díla ve veřejném prostoru patří sousoší Klíče v Jihlavě a Trojcestí v obci Štoky. V holandském městě Brielle realizoval monumentální pískovcový reliéf Komunikace.
Vysílání: 19.3., 21.35 hod., ČT art
Opakování: 23.3., ČT art., 25.3., ČT art

10.3.2025 11:03:49 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Výtvarné tipy 17. týden

Zvony pro Šumavu

Zvony pro Šumavu
Dokument zachycuje proces obnovy, výroby a navrácení zničených zvonů do kostela sv. Markét ...celý článek


Literární tipy 17. týden

Jan Balabán

Alois Musil – Beduín z Moravy
Příběh světově proslulého orientalisty a cestovatele, který je ve své v ...celý článek


Filmové tipy 16. týden

Ivana Chýlková (Chata na prodej)

Chata na prodej
Rodiče se rozhodnou prodat starou rodinnou chatu, pro kterou už nemají využití. Těsně před ...celý článek


Strhující životní příběh cestovatele

Po neznámých stezkách

Po neznámých stezkách
Jean Dujardin jako muž, který jde napříč Francií sám k sobě. Strhující životní příběh ...celý článek


Velikonoční víra tipy

Relikvie – tajemství svatých

Velkopáteční bohoslužba
Přímý přenos velkopátečního bohoslužebného shromáždění z křesťanské střední a zákla ...celý článek


Loutkový film Jana Baleje oceněný Českým lvem

Barevný sen

Barevný sen
Můžete se smát, nesmíte se bát! Český loutkový film Jana Baleje, oceněný Českým lvem za nejlepš ...celý článek


Filmové tipy 17. týden

Slavíci v kleci

Bathory
Výpravný historický velkofilm režiséra Juraje Jakubiska, který nabízí neotřelý pohled na bohatý i t ...celý článek


Výtvarné tipy 16. týden

Basquiat

Ztracené poklady Egypta II: Konec věku pyramid
Ačkoliv staroegyptská civilizace trvala téměř 3 000 let, jej ...celý článek


Podmanivý film Piargy o vině a trestu

Piargy

Piargy
Příběh zkázy novodobé Sodomy ve slovenském koprodukčním filmu oceněném celou řadou mezinárodních cen ...celý článek


Michael Haneke, filmař naší doby

Michael Haneke, filmař naší doby

Michael Haneke, filmař naší doby
Portrét jednoho z nejvýznamnějších současných evropských režisérů. Francou ...celý článek


Film Stehy Miroslava Terziče

Stehy

Stehy
Kde žije mé dítě... a žije? Srbský koprodukční film natočený na základě skutečných událostí (2019). H ...celý článek


Johnny Depp v životopisným filmu

Johnny Depp (Minamata)

Minamata
Johnny Depp jako mistr černobílé fotografie William Eugene Smith, který celému světu odhalil násle ...celý článek



Časopis 16 - sekce